...Gençlik PayaşıM...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Faili meçhul itiraf

YazarMesaj
Mic-TrAmP
YöNeTiCi
YöNeTiCi
Mic-TrAmP

Erkek
İş/Hobiler : Web site kurumu, Futbol , Pc

Faili meçhul itiraf Empty
MesajKonu: Faili meçhul itiraf   Faili meçhul itiraf Icon_minitimeSalı Şub. 10, 2009 4:20 pm

İSTANBUL (26.01.2009)- Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu Başkanlığı yapan Sadık Avundukluoğlu, 1993'te arabasına konulan bomba ile öldürülen gazeteci Uğur Mumcu cinayetini araştırırken, engellediklerini söyledi. Daha öncede benzer itiraflar yapılmıştı.
24 Ocak '93'te Ankara'da evinin önünde arabasına konulan bombanın patlamasıyla öldürülen, Gazeteci yazar Uğur Mumcu cinayetine ilişkin, Araştırma Komisyonu Başkanı Sadık Avundukluoğlu'ndan da bir itiraf geldi. O dönem Meclis'te kurulan komisyon üyesi Hüsamettin Korkutata da, Genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları ve dönemin Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un engelleriyle karşılaştıklarını itiraf etmişti.
Karanlıkta bırakılan faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması talebine karşılık atılan adımların devlet yetkilileri tarafından engellendiği bir kez daha ortaya çıktı. Kontrgerilla cinayetlerinin su yüzüne çıkarılmasının bizzat sorumluları tarafından engellenmesinin örneklerinden biri de Uğur Mumcu cinayeti. Geçmişte ortaya çıkan failli meçhul itiraflarına bir yenisi daha eklendi.
Yıllar sonra gelen itiraf
Mumcu cinayetini araştırmak için kurulan Meclis Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu başkanı Sadık Avundukoğlu, “Uğur Mumcu suikastini araştırırken engellendik” itirafında bulundu. Avundukoğlu, komisyonu engelleyen isimlerden birinin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe olduğunu söyledi. Avundukoğlu, “Ayhan Ayten adına biri dürbünü almış, Mumcu'nun kurban gittiği sokakta yaşananları tek tek çekmiş. İfadesini gördüm, Komisyona çağırdım. Polis, 'Biz ifadesini aldık, bıraktık' dedi. Dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe'yi aradım. Durumu anlattım. Kendisi bana, 'Ne yapacaksın, karıştırma bu işleri' dedi” şeklinde konuştu.
Korkutata da 'engellendik' demişti
Komisyon üyelerinden dönemin Refah Partisi milletvekili Hüsamettin Korkutata da, önemli bir itirafta bulunmuş, dönemin Genelkurmay başkanı Doğan Güreş ve kuvvet komutanlarının araştırmaya engel olduğunu söylemişti.
Korkutata gazetemize verdiği röportajda da, dönemin Genelkurmay Başkanı ile dönemin Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un komisyonun çalışmalarını engellediğini, kuvvet komutanlarının “Ya, bunlar bizimle uğraşmasın” dediklerini, çalışmaları nedeniyle tehditlere maruz kaldıklarını söylemişti.
Cinayetin arkasındaki devlet gerçeği, dönemin Emniyet Genel Müdürü ve kontrgerilla şefi Mehmet Ağar'ın yaptığı açıklamalarla ortaya çıkmıştı. Ağar, Mumcu'nun eşi Gürdal Mumcu'nun soruşturma istemine karşılık, önce “Ona kimse cesaret edemez” demiş, sözleri “Bir tuğlayı çekersek, duvar yıkılır” diye sürdürmüştü.
http://www.bitanem-b.tr.gg

Faili meçhul itiraf
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İtiraf Et...!Ençok Kimi-Neyi Özlediniz...!