...Gençlik PayaşıM...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Şeytanın Hileleri

YazarMesaj
Mic-TrAmP
YöNeTiCi
YöNeTiCi
Mic-TrAmP

Erkek
İş/Hobiler : Web site kurumu, Futbol , Pc

Şeytanın Hileleri Empty
MesajKonu: Şeytanın Hileleri   Şeytanın Hileleri Icon_minitimePaz Şub. 08, 2009 12:46 am

ŞEYTANIN HİLELERİ

Muhyiddin-i Arabi Hazretlerinin SECERET' ÜL KEVN eserinden özetlenerek alınmıştır.

Muaz b, Cebel rivayet ediyor :
- Bir gün Resullullah (s.a) ile beraberdik. Ansardan birinin evinde toplanmıştık.. Tam bir cemaat olmuştuk. Sohbete dalmıştık.
Bu arada, dışarıdan bir ses geldi :
- Ev sahibi..... içerdekiler... Eve girmem için bana izin verir misiniz? Benim sizden bir dileğim var.
Resullullah (s.a) Efendimiz,
-Bu seslenen kimdir bilir misiniz?
-En iyi bilen ALLAH ve Resuludur.
- O, lain iblistir. 'Şeytandır' Allah'ın laneti onun üzerine olsun.
Hz. Ömer :
-Ya Resullullah, bana izin veriniz onu öldüreyim.
-Dur ya Ömer, biliyomusun ki; ona belli bir vakte kadar mühletverilmiştir... Öldürmeyi bırak. Kapıyı ona açın gelsin... O burayagelmek için emir almıştır. Diyeceklerini anlamaya çalışınız. Sizeanlatacaklarını iyi dinleyiniz.

Kapı açıldı...
Bir ihtiyar.Şaşı. Aynı zamanda köse. Çenesinde altı veya yedi kadar kıl sallanıyor.At kılı gibi. Gözleri yukarı doğru açılmış. Kafası, büyük bir filkafası gibi. Dudakları da, bir manda dudağına benziyordu.
Sonra, şöyle bir selam verdi ;
-Selam ya Muhammed; selam size ey cemaat-i müslimin.
-Selam Allah'ındır ya lain. Bir iş için geldiğini duydum; nedir o iş?
-Benim buraya gelişim kendi arzumla olmadı. Mecburen geldim.
-Nedir o mecburiyetin ?
-İzzet sahibi Rabbın katından bana bir melek geldi. Ve dedi ki;
"Allah-üTaâlâ sana emir veriyor: Muhammed'e gideceksin. Ama düşük ve zelil birhalde. Tevazu ile. Ona gideceksin ve ademoğullarını nasıl kandırdığınıanlatacaksın. Onları nasıl aldattığını söyleyeceksin bir bir ona. Sonrao sana ne sorarsa doğrusunu diyeceksin."
Sonra ... Allah-ü Taâlâ buyurdu ki :
"Söylediklerinebir yalan katarsan, doğruyu sölemezsen... seni kül ederim; rüzgarasavurur... Düşmanlarının önünde, seni rüsvay ederim."
İşte ...böyle; ya Muhammed, o emir üzerine sana geldim. Arzu ettiğini banasor. Şayet bana sorduklarına doğru cevap vermezsem;düşmanlarım benimleeğlenecek. Şu muhakkak k , düşmanlarımın eğlencesi olmaktan daha zorbir şey yoktur.

Halk Arasında En Çok Sevmedikleri

Bundan sona Resullullah (s.a.) Efendimiz şöyle sordu :

-Madem ki, sözlerinde doğru olacaksın. O halde bana anlat: Halk arasında en çok sevmediğin kimdir ?
Şeytan şu cevabı verdi :
-Sensin ya Muhammed. Allah' ın yarattıkları arasında senden daha çok sevmediğim kimse yoktur. Sonra senin gibi kim olabilirki?
-Benden sonra, en çok kimlere buğuzlusun ve sevmezsin?.
-Müttaki bir gence ki ... varlığını Allah yoluna vermiştir.
-Sonra kimi sevmezsin?
-Kendisini sabırlı bildiğim şüpheli işlerden sakınan alimi ...
-Sonra ?
-Temizlik işinde... yıkadığı yerleri üç defa yıkamayı adet eden kimseyi.
-Sonra ?
-Sabırlı olan bir fakiri ki ; ihtiyacını kimseye anlatmaz... Halinden şikayet etmez.
-Peki, bu fakirin sabırlı olduğunu nerden bilirsin ?
-YaMuhammed, ihtiyacını kendi gibi birine açmaz. Her kim ihtiyacını kendigibi birine üç gün üst üste anlatırsa, Allah onu sabredenlerden yazmaz.Sabırlı kimselerin işi buna benzemez. Hasılı , onun sabrını; halinden,tavrından ve şikayet etmeyişinden anlarım.
-Sonra kim ?
-Şükreden zengin.
-Peki, ama zenginin şükreden olduğunu nasıl anlarsın ?
-Onu görürsem ki , aldığını helal yoldan alıyor ve mahalline harcıyor. Bilirim ki: şükreden bir zengindir.

İbadet Esnasında Şeytanın Hali

Resullullah (s.a.) Efendimiz bu defa mevzuu değiştirdi ve ona başka bir sual sordu :
-Peki, ümmetim namaza kalkınca, senin halin nice olur?
-Ya Muhammed, beni bir sıtma tutar. Titrerim.
-Neden böyle olursun; ya lain ?
-Çünkü bir kul, Allah için secde edince bir derece yükselir.
- Peki ya oruç tuttukları zaman nasıl olursun ?
-O zaman da bağlanırım. Taa, onlar iftar edinceye kadar.
-Peki ya hac yaptıkları zaman nasıl olursun ?
-O zaman da çıldırırım.
-Peki, ya Kur'an okudukları zaman nasıl olursun ?
-O zaman da, eririm. Tıpkı ateşte eriyen bir kurşun gibi eririm.
-Peki ya sadaka verdikleri zaman halin nasıldır ?
-Ha, işte.. o zaman halim pek yaman olur. Sanki sadaka veren, bir testere alır eline, ve beni ikiye böler.
-Neden öyle testere ile ikiye biçilirsin, ya Ebamürre ?
- Çünkü sadakada dört güzellik vardır. Şöyle ki ;
1-Allah-ü Teala, sadaka verenin malına bereket ihsan eyler.
2-O, sadaka veren kimseyi halkına sevdirir.
3-Allah-ü Teala, onun verdiği sadakayı , cehennemle arasında bir perde yapar.
4-Allah-ü Teala, belayı sıkıntıyı ve ahları ondan defeder.

Dört Halife Hakkında Görüşleri

Bundan sonra Resullullah (s.a.) Efendimiz ashabı hakkında bazı sorular sordu:
-Ebubekir için ne dersin ?
-O bana cahiliyet devrinde bile itaat etmedi... İslam'a girdikten sonra nasıl bana itaat eder ?
-Peki, Ömer b. Hattab için ne dersin ?
-Allah'a yemin ederim ki; her gördüğüm yerde ondan kaçarım.
- Peki, Osman b. Affan için ne dersin ?
-Ondan utanırım ... hem de çok ... Nasıl ki, Rahman' ın melekleri de ondan utanırlar.
-Peki, Ali b. Ebutalib için ne dersin ?
-Ahonun elinden bir kurtulsam... O, kendi başına kalsa; ben kendi başımakalsam... O beni bıraksa.... ben de onu bıraksam .. Ben onu bırakırım;ama o beni bırakmaz.

Şeytan Kimi Azdıramıyor?

Resullullah (s.a.) Efendimiz, yukarıdaki soruları sorduktan ve şeytanın verdiği cevaplar kısmen bittikten sonra, şöyle buyurdu :
- Ümmetime saadet ihsan eden; seni taa, belli bir vakte kadar şeki kılan Allah'a hamd olsun.
Resullullah (s.a.) Efendimiz' in o cümlesini duyan lain iblis şöyle dedi :
-Heyhat, heyhat... Ümmetin saadeti nerede? Ben, o belli vakte kadar dirikaldıkça, sen ümmetin için nasıl ferah duyarsın?.. Ben, onların kanmecralarına girerim. Etlerine karışırım. Ama onlar, benim bu halimigöremez ve bilemezler. Beni yaradan ve baas gününe kadar bana mühletveren Allah'a yemin ederim ki: Onların tümünü azdırırım. Cahillerini vealimlerini... Ümmilerini ve okumuşlarını... Facirlerini ve abidlerini.. Hasılı, bunların hiçbiri elimden kurtulamaz. Fakat, Allah'ın haliskullarını... Evet, bunları azdıramam.

Bunun üzerine Resullullah (s.a.) Efendimiz sordu :
-Sana göre ihlas sahibi olan muhlis kullar kimlerdir ?
-Bilmezmisin? ya Muhammed, bir kimse ki, dirhemini ve dinarını sever ... OAllah için bir ihlasa sahip değildir. Bir kimseyi görürsem ki;dirhemini dinarını sevmez; övülmekten, medhedilmekten hoşlanmaz..bilirim ki o : ihlâs sahibidir... Hemen onu bırakır kaçarım.
Bir kulmalı ve övülmeyi sevdiği süre, kalbi de dünya arzularına bağlı kaldığımüddet, o size vasfını yaptığım kimseler arasında bana en çok itaatedendir. Bilmez misin ki: mal sevgisi, büyük günahların en büyüğüdür.Bilmez misin ki ya Muhammed, baş olma sevgisi yine büyük günahların enbüyükleri arasındadır.
Ya Muhammed, bilmez misin? Benim yetmiş bintane çocuğum var. Bunların her birini bir başka yere tayin etmişimdir.Sonra o her çocuğumla birlikte yine yetmiş bin tane şeytan vardır. Onların bir kısmını ulemaya gönderdim. Bir kısmını gençlere yolladım.Bir kısmını da, meşayihe saldım. Bir kısmını da ihtiyar kadınlaramusallat ettim. Gençlere gelince, aramızda hiçbir anlaşmazlık yoktur.Onlarla gayet iyi geçiniriz. Çocuklara gelince... onlarla da,bizimkiler istedikleri gibi birlikte oynarlar. Bizimkilerin bir kısmınıda abidlerin başına dert ettim. Bir kısmını da zahidlerin. Onlarbunların yanına girer; halden hale sokarlar. Bir tepeden öbürüne ...hep dolaştırıp dururlar. Öyle bir hal alırlar ki; başlarlar,sebeplerden herhangi birine sövmeye... İşte... böylece, onlardan ihlasıalırım. Onlar bu halleri ile yaptıkları ibadeti, ihlassız yaparlargayrı .. Ama , bu hallerin farkında olmazlar. Bilmez misin; yaMuhammed, Rahip Borsisa: tam yetmiş yıl ihlas ile Allah' a ibadet etti.Bu ibadetleri sonucunda ona öyle bir hal ihsan edilmişti ki ; Her duaettiği hasta, duası ve bereketi ile şifa oluyordu. Onun peşinetakıldım. Zina etti. Katil oldu. Sonunda da küfre girdi. Bu o kimsedirki ; Allah-ü Teala aziz kitabında , ona şöyle anlatır :

"Şeytanhali gibidir ki; o insana: 'Kafir ol .. Dedi. Vaktaki o kafir oldu.: budefa ona şöyle dedi: Ben senden uzağım... Ben alemlerin Rabbi olanAllah'tan korkarım ." (59/16)

İblis bundan sonra bazı kötü huylar üzerinde durdu. Ve onların her birinden nasıl istifade ettiğini anlattı..

YALAN

-Bilmez misin ya Muhammed, yalan bendendir ve ilk yalan söyleyen debenim. Her kim yalan söylerse ... o benim dostumdur. Her kim yalan yereyemin ederse ... o da benim sevgilimdir. Bilmez misin ya Muhammed , benAdem'e ve Havva'ya yalan yere Allah adına and içtim. "Muhakkak ben sizenasihat ediyorum." (7/16) Dedim... Bunu yaparım : çünkü yalan yereyemin gönlümün eğlencesidir.

GIYBET - KOĞUCULUK

-Gıybet ve koğuculuğa gelince .... Onlarda benim meyvelerimdir ve şenliğimdir.

NİKAH ÜZERİNE YEMİN ETMEK

-Herkim talak üzerine yemin ederse ... günahkar olacağından endişe edilir.İsterse bir defa olsun .. İsterse doğru şey üzerine olsun. Her kimtalakı ağzına alırsa .. taaa.. hakikati belli oluncaya kadar karısı onaharam olur. Onlar bu halleri ile kıyamete kadar meydana getirecekleriçocuklar hep zina çocuğu olur. Ağza alınan o talak kelimesi yüzündenhepsi cehenneme girer.

NAMAZ ve ŞEYTAN

- Ya Muhammed, o her ne zaman ki, namaza kalkmak ister; tutarım .

* Ona vesvese veririm. Derim ki: "henüz vakti var. Sende meşgulsün.Hele şimdilik işine bak sonra kılarsın." Böylece o: Vaktinin dışındanamazını kılar. Ve bu sebepten onun kıldığı namaz yüzüne atılır. Şayeto kimse beni mağlup ederse; ona insan şeytanlarından birini yollarım...Böylece onu vaktinde namaz kılmaktan alıkoyar.
* O, bunda dabeni mağlup ederse; bu sefer onun hesabını namazında görmeye bakarım. Onamazın içinde iken; sağa bak, sola bak derim. O da bakar. O ki böyleyaptı. Yüzünü okşar alnından öperim. Bundan sonra ona: Sen ebediyaramaz bi iş yaptın. Derim ve böylece onun huzurunu bozarım. Sendebilirsin ki ya Muhammed, her kim namazda , sağa ve sola çokça bakarsa ,Allah onun namazını kabul etmez.
* Bunda da ona mağlup olursam.Yalnız başına namaz kıldığında yanına giderim. Ve ona; çabuk çabukkılmasını emrederim. O da, başlar; namazını çabuk çabuk kılmaya. Tıpkıhorozun, gagası ile yerden birşeyler topladığı gibi.
* Bu işiyaptırmakta da ona başarı kazanamazsam bu sefer, cemaatle namazkılarken onun yanına varırım. Orada başına bir gem takarım. Başınıimamdan evvel secdeden ve rükü'dan kaldırırım. İmamdan evvel de secdeve rüku yaptırırım. İşte o böyle yaptığı için, kıyamet günü, Allah onunbaşını eşek başına çevirir.
* O kimse bunda da beni yener ise.Bu defa, ona namazda parmaklarını çıtlatmasını emrederim. Böylece obeni tesbih edenlerden olur. Ama bu işi ona namaz içinde yaptırmayamuvaffak olursam.
* Bunda da mağlup olursam, bu sefer ona tekrargiderim. Namaz içinde iken burnuna üflerim. Ben üfleyince, o esnemeyebaşlar. Şayet o, bu esneme esnasında elini ağzına kapamazsa; onun içineküçük bir şeytan girer, dünya hırsını ve dünyevi bağlarını çoğaltır.İşteb undan sonra o kimse, hep bize itaat eder. Sözümüzü dinler.Dediklerimizi yapar.

Şeytan bundan sonra konuşmasına devam etti :
-Senümmetin hangi saadetinten ferah duyarsın ki ? Ben onlara ne tuzaklarkurarım... ne tuzaklar. Miskinlerine , çaresizlerine ve zavallılarınagiderim. Namazı bırakmalarını emrederim. Ve onlara derim ki :
-Namaz size göre değil.. O, Allah'ın afiyet ihsan ettiği ve bolluk verdiği kimseler içindir.
Sonra hastalara giderim :
-Namazkılmayı bırak " derim çünkü Allah-ü Teala: "hastalara zorluk yok....."(24/61) buyurdu. İyi olduğun zaman kılarsın. Ve böylece o, namazınıbırakır. Hatta küfre de gidebilir. Şayet o, hastalığında namazıterkederek ölüp giderse, Allah'ın huzuruna çıkarken, Allah-ü Teala'yıöfkeli bulur.

Sonra şöyle dedi :
-Ya Muhammed, eğer busözlerime yalan kattımsa, beni akrep soksun. Sonra.... Eğer yalan varsa.. Allah 'tan dile beni kül eylesin.

İblis bundan sonra konuşmalarına devam etti ve şöyle dedi :
-Ya Muhammed, sen ümmetin için ferah mı duyuyorsun ? Halbuki ben onların altı da birini dininden çıkardım.
http://www.bitanem-b.tr.gg

Şeytanın Hileleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» gta vice city hileleri
» Grand Theft Auto: Vice City hileleri.....